Členové předsednictva Svazu Čechů nebo jejich zástupci, předsedové rad Svazu a poslanec za českou a slovenskou menšinu v Chorvatském sněmu Vladimír Bílek byli od 6. do 10. září na čtyřdenním zájezdu v České republice. Navštívili města Plzeň a Prahu. Během návštěvy se zúčastnili mnohých důležitých jednání týkajících se české komunity v Chorvatsku. Nenechali si ujít příležitost seznámit se s kulturními pozoruhodnostmi města Plzně a Prahy.
Jednota
Spolupráce s Plzeňským krajem – Vedení Svazu Čechů poslanec Bílek a představitelé Bjelovarsko-bilogorského županství se po ubytování v Plzni během večera setkali s hejtmanem Plzeňského kraje Josefem Bernardem a jeho spolupracovníky a jednali o možnostech další spolupráce. Od Plzně vyšel zajímavý návrh o možnosti podepsání memoranda. Bylo dohodnuto, že se na příští den svolá schůze předsednictva Svazu Čechů, protože většina jeho členů je na zájezdu a že společně projedná text memoranda, které by bylo možné podepsat. Po prohlídce Plzeňského pivovaru 7. září se v restauraci Na Spilce uskutečnila schůze předsednictva, na které všichni jeho přítomní členové schválili podepsání memoranda. Několika slovy k přítomným promluvil i hejtman Bernard, který vysvětlil, o co vlastně jde.
Bjelovarsko-bilogorské županství podepsalo již v únoru 2011 s Plzeňským krajem dohodu o spolupráci a Svaz Čechů teď podepsal memorandum o vzájemné spolupráci v oblasti kultury a školství. Memorandum podepsali plzeňský hejtman J. Bernard a předsedkyně Svazu Čechů A.- M. Štrumlová Tučková. Smluvní strany se dohodly na prohlubování vzájemné komunikace, vytváření podmínek pro další rozvoj spolupráce, uskutečňování vzájemných návštěv, předávání informací a zkušeností v oblasti kultury a školství, podpoře kulturních a společenských akcí zaměřených na šíření a propagaci české kultury a podpoře šíření české literatury v Chorvatské republice všechno podle možnosti smluvních stran.
Oslava v Praze 15 – V sobotu celá krajanská výprava vyjela do Prahy, kam nás městská část Prahy 15 pozvala na Den Hostivaře na Kozinovo náměstí, kde probíhaly oslavy výročí 950 let od první zmínky o Hostivaři v Kosmově kronice, která pochází z roku 1068. Všechny hned po příjezdu u oběda přivítal starosta Prahy 15 Milan Wenzl se svými spolupracovníky. Poslanec V. Bílek a místožupanka Táňa Novotná Golubićová se zúčastnili slavnostního zahájení a vítání průvodu. Potom následoval bohatý kulturně-umělecký program: slavnostní křest knihy, loutkové představení, vystoupení skupiny Chameleon a koncert kapely Laura a její tygři. V rámci doprovodného programu proběhly různé sportovní soutěže pro děti a mnohé jiné zajímavosti. Na oslavě se na stánku představilo i daruvarské turistické sdružení.
Prodaná nevěsta – Všichni účastníci zájezdu měli v pátek večer jedinečnou možnost podívat se na opravdovou událost známou operu Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta, která se hrála na otevřeném. Na náměstí Republiky, největším divadelním jevišti v dějinách Plzně, se konala inscenace této opery. Hrálo v ní přes dvě stě herců.
„Příprava představení byla jako sestavování mozaiky a byla pro nás velkou výzvou. Na akci takového rozsahu se Divadlo Josefa Kajetána Tyla ještě nikdy nepodílelo,“ sdělil šéf plzeňské opery a režisér inscenace Tomáš Pilař, který příběh o chytrém Jeníkovi, úlisném Kecalovi, koktajícím Vaškovi a dalších postavách zasadil tradičně do kulis české vesnice a plzeňských krojů, na jevišti nechyběla ani živá zvířata.
Na přípravě taneční složky se kromě členů baletu Divadla J. K. Tyla z Plzně podílely mnohé folklorní soubory, které pro představení nastudovaly společnou choreografii. Na jevišti se spolu s řemeslníky tradičních řemesel objevili i osobnosti plzeňského veřejného a kulturního života: biskup Tomáš Holub, vrchní sládek Prazdroje Václav Berka, hejtman Plzeňského kraje J. Bernard a mnozí jiní.
Všichni, kteří shlédli operu, potvrdili, že to byl opravdový zážitek, pro mnohé z nás jedna z nejkrásnějších kulturních událostí, které jsme v životě zažili.